עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

במירוץ היום יומי המטורף בחיינו מסתבר שאדם חייב שתהיה לו נישת בריחה כלשהי אני מצאתי אותה ואתם? חובב יין ברמ"ח איבריי ומנהל פורום טעימות עיוורות. מעת לעת תר לי בעולם ומטייל באזורי יין שונים ובהתאם גם סגנונות אוכל שונים. לא צריך להיות עשירים על מנת להנות ממנעמי החיים אבל צריך מעט רצון חובק דמיון לעשות זאת. אנסה להעביר לכם בבלוג זה חלק מחוויותי ומהרוח והאווירה של מסעותי.
מקווה שאצליח.
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון

המסע הוירטואלי לגאליציה

10/02/2018 21:43
שרון תלמי

המסע הווירטואלי אל גאליציה
  מאת שרון תלמי

שתף:
  

בחודש יוני האחרון חגגתי 40. משום מה תמיד יום הולדת עגול מקבל משמעות חזקה יותר ובהתאם גם החגיגות מסביב. מכיוון שאני בעל השמחה נטלתי את זכות בחירת יעד הטיול – ספרד. השילוב של פשטות ונוחות הוא השילוב המנצח כאן, וזאת עוד לפני שהתחלנו לדבר על האוכל הנהדר של ספרד והיינות המופלאים שלה. 

לאשתי בניגוד אלי יש דעה קדומה על ספרד, לטענתה היא ים תיכונית מידי וצחיחה, לא מספיק ירוקה כמו ארצות צפוניות יותר באירופה. הדעה שלה השתנתה בסיום הטיול. 

גאליציה  הוא חבל מאוד שונה משאר חלקי ספרד, הוא בעל הסטוריה שונה מעט משאר האזורים בספרד ואכן מבחינת הטופוגרפיה האזור מאוד ירוק ומזג האוויר פה מושפע מאוד מהאוקיאנוס והוא יחסית קריר עם קיץ נעים.

 

מצפון לפורטוגל. בפינה הצפון מערבית של ספרד

לפני שטסתי ידעתי שאני אגיע לריוחה אבל המטרה הייתה לרכוש יינות ולאתר כאלה בכמות שתספיק לבנות טעימה שונה ומיוחדת מאזור שונה שלא ניתן למוצאו בארצנו וזאת לטובת הפורום שלנו: פורום היין של אסף ושרון בו אנו משתדלים לייצר טעימות עם פן לימודי. 

לאחר שנברתי בכל אזורי היין של ספרד בחומר אינטרנטי וספרות חו"ל החלטתי למקד מטרה על חבל גאליציה (או גליסיה תלוי מי אומר). גאליציה היא חבל ארץ צפוני-מערבי הדומינאנטי ביינות לבנים דווקא, כ-80% מסה"כ ייצור היין בו, הזנים יחסית אינם מוכרים למעט זן האלבריניו. 

לצערי לגאליציה לא הספקתי פיסית להגיע, למרות שאני מאמין שזה יקרה מתישהו. אבל עבודת מחקר נעשתה על האזור מבעוד מועד, וכך ביום האחרון שמתי פעמיי, כאשר אשתי והתינוקת משתרכים אחריי, לעבר חנות היין Lavinia במדריד - חנות יין מטורפת במבחר ספרדי ובכלל. בסיועו של סומלייה מקומי אספתי כמה יינות נבחרים מכל חמשת תתי האזורים של חבל גאליציה. 

ברשימה מטה סיכומי הטעימה שלנו וקצת מידע על האזור. 


מזכיר את הדורו בפורטוגל

השפעות אקלימיות: 
אזור גאליציה ממוקם על קו החוף של האוקיאנוס האטלנטי ובהתאם לכך, מזג אוויר רטוב עם למעלה מ- 1300 מ"מ גשם בשנה. 2000 שעות שמש תורמות גם הם ללחות גבוהה באזור. ואזור ההר "סיירה קנטבריה" תורמים אף הם בשינוי הרוחות באזור. כמו כן הקרבה הגיאוגרפית לפורטוגל נותנים את אותותיהם בטעמו של היין. 

הסטוריה: 
עוד במאה ה- 14 ייצא חבל זה שתילי גפנים לאזורי יין ברחבי אירופה עד המאה ה- 19. אז החל לסבול האזור מכלכלה כושלת וכתוצאה מכך הרבה כרמים ננטשו ע"י בעליהם שחיפשו עבודה בערים הגדולות. כורמי האזור נחשבים לחלוצי פיתוח גידול כרמים בטראסות, שיטה אותה הנחילו בעיקר לכורמים באזור הדורו, בפורטוגל. ב- 1986 עם הצטרפותה של ספרד לאיחוד האירופי החל חבל זה לקבל סיוע ממשלתי מהותי לשיקום האזור והכרמים. 

אזורי יין:  יינות חבל גאליציה הינם בקטגורית DO, ומחולקים לחמישה אפלסיונים
Rías Baixas 
נחשב לאזור המוביל בחבל גאליציה. מולדתו של זן האלבריניו היא בחבל זה, הוא נשתל ע"י נזירים מקומיים במאה ה-12 ומהווה 90% מסה"כ גידול הענבים באזור זה, למרות שלאזור עצמו אישור פורמאלי לשתילה של 12 זנים נוספים. Rías Baixas מחולק אף הוא ל-5 תתי אזורים: Val do Salnés, O Rosal, Condado do Tea, Soutomaior, Ribera de Ulla. האקלים באזור הוא אטלנטי עם חורף רטוב וערפילים. 

אלבריניו: מהות שמו של זן זה ALBA-RHINO היין הלבן מהריין (נהר הריין), ובמקורו הוא קלון של זן הריזלינג. 

היינות ששתינו מהאזור: 
2007 Nora da neve 
צבע צהוב עז, באף ריח טרופי חזק עם חמאתיות ברקע, בפה גוף נעים מלווה בחריפות קלה. היין עבר יישון קצר בחבית ויש תחושה שהפרי קצת נאבד מעט אך עדיין יין טוב. 100% אלבריניו. 
Mar de frades 2010 
צבע צהוב, לבן. אף טרופי, טופי מתקתק. בפה מעט מרירות ונוקשות קלה, גוף קליל ומלטף. 100% אלבריניו. 
Ribeiro  
גובה גידול הגפנים באזור זה נע בין 75-400 מ' מעל פני הים, הממוקמים בעמקים בעלי שיפוע ומדרון תלול. הגידול בטראסות מאוד נפוץ כאן ונקרא socalcos . הקרקע עמוקה כאן יחסית ונעה בין 70-100 ס"מ נוטה לחולית בעלת חומציות. כ-80% מכלל היינות באזור זה הינם לבנים כאשר הענב הלבן השולט הוא Treixadura (במקור ענב פורטוגזי). 

היין ששתינו מהאזור:
Terra Minei 2010 
צבע צהוב ענברי. באף מעט טרופיות מלווה בחמצמצות קלה. בפה מריקות קלה ונעימה, תחושה של מעט הגזה אך לא כבדה, יבש אך לא מידי. 100% טקסיאדורו. לסיכום מצטיין הטעימה של הערב בעיני. 


Monterrei 
הגפנים באזור זה גדלות בצידי הנהר טמאגה. גובה הכרמים נע בין 400- 450 מ' מעל פני ים. ישנם שני תתי אזורים כאן: Val de Monterrei ו- Ladeira de Monterrei המכסים שטח של כ- 3000 הקטר שלא כולו מוגדר כ- DO. האקלים במונטריי הוא החם ביותר באזור גאליציה וממוקם ב"צל הגשם" של הר Sierra de Larouca . היין הלבן שוב שולט כאן בעיקר עם Godello ו- Doña Blanca ביינות האדומים הענב השולט הינו Arauxa (השם המקומי כאן לטמפרניו). 

היין ששתינו מהאזור:
Quinta da muradella 2011 
צבע צהוב כמעט שקוף. באף מאוד סגור מעט אגסים. בפה תחושה ליקרית. יין מאוד מימי ולא מחובר. ממסך של גודלו וטקסיאדורו. בעיני מאכזב הטעימה. 


Ribeira Sacra 
ריברה סקרא קיבלה את הכרת ה- DO ב-1997. האזור מחולק ל-5 תתי אזורים כאשר כל אחד בעל מיקרו אקלים משלו אך לכולם משותפת אדמת סחף המורכבת בעיקר מצפחה. האקלים באזור בעל השפעה יבשתית מובהקת. באזור שולטים הענבים הלבנים כגון: Albariño, Godello, Treixadura, Loureira, ובענבים האדומים הענב העיקרי הוא: Mencia (קלון קדום של קברנה פרנק). 

היין ששתינו מהאזור:
Lalama 2008 
היין האדום היחיד בטעימה. צבע אדום בורדו מעט עכור. באף מתחיל עם מעט שוקולד ותוך כמה רגעים ריח חזק של גופרית מלווה בריח ביוב. לאחר כשעה בכוס הריחות הקשים מתפזרים ומתחיל להתקבל אף נעים ואלגנטי. בפה הרבה מאוד פלפל שחור ותחושת תיבול, ברקע מורגשת ירקרקות ועם זאת גוף בינוני ומטה מכך. 100% מנציה. 
Valdeorras 
פירוש השם "עמק הזהב" זהו אזור גידול הענבים הראשון בחבל גאליציה ע"י הרומאים העתיקים. וברבו הינו אזור שטוח. הענב הלבן היחידי המורשה לגידול הוא Godello,. הענב האדום היחידי המורשה לגידול ב- Valdeorras הוא Mencía. 

היין ששתינו מהאזור:
Louro do bolo 2010 
צבע צהוב למוני. באף ליים מלטף עם ניחוח הדרים קליל. בפה מרירות קלה ונעימה, מעט מתקתקות עם סיומת חמאתית קלילה. 100% גודדלו. יין מאוד מהנה ונעים. 

על מנת לכתוב תגובה יש להתחבר לאתר, או אם אינכם עדיין רשומים הרשמו בחינם.